Na stupňující se problémy s romskou menšinou upozorňují stále častěji obyvatelé orlovské čtvrti Poruba. „Takové poměry, jaké tu panují teď, nikdo nepamatuje,“ říkají starousedlíci. Zejména ti starší jsou často smířenější a nakonec dodávají: „My už to tady nějak dožijem, ale co ti mladší…“

Podle místních lidí je situace v lokalitě natolik alarmující, že se například rodina Karla Adamského z Dělící ulice rozhodla veřejně na situaci upozornit. Právě rodina Adamských tam před pěti lety koupila do osobního vlastnictví městský byt.

Problémy začaly, podle Adamských, ve chvíli, kdy se do okolních domů začalo sestěhovávat stále více tzv. nepřizpůsobivých občanů.

„To je asi dva až tři roky stará záležitost. V době, kdy jsme byt kupovali, tady bylo jen pár romských rodin, které nedělaly problémy. To, co se ovšem děje teď, je neúnosné,“ říká Zdeněk Adamský, který v domě v Dělící ulici bydlí se synem Karel.

A právě on poslal v minulých dnech lidem z orlovské radnice otevřený dopis, kde žádá místní zastupitele o opětovné odkoupení bytu. „Vím, že je to zřejmě nereálný požadavek. Hlavně proto, že město nám nikdy nedá to, co jsme do bytu v posledních letech zainvestovali,“ připouští Adamský starší.

Na obranu orlovské radnice je nutno říci, že již před pěti lety, kdy rodina Adamských byt od města kupovala, už v lokalitě žila řada romských rodin a vznik skutečného ghetta tak opravdu byl jen otázkou času.

Podle mluvčí radnice Nataši Cibulkové nemůže radnice složení obyvatelstva v lokalitě, kde je vlastníkem většiny nemovitostí někdo jiný, přímo ovlivnit.
„Naprostou většinu tamního bytového fondu vlastní společnost RPG, která má svou vlastní bytovou politiku. Několikrát jsme už se zástupci firmy jednali a naše snaha vede k tomu, abychom přiměli RPG, aby se Poruba nadále nestávala místem, kam budou hromadně stěhováni obyvatelé z takzvaně nepřizpůsobivých vrstev,“ uvedla Cibulková.

Problémy, především s místními výrostky, jsou dle stěžovatelů na denním pořádku. „Jsou zvyklí na velký kravál. Pustí si na plné pecky rádio, otevřou okna a nedívají se na to, že vy tu taky žijete. Když se ozvete, tak vás počastují nadávkami nejhrubšího zrna,“ říká místní senior.

Že je zmíněná lokalita problémová, potvrzuje přítomnost strážníků. „Před pár dny tady byli. Když s policisty mluvím, tak jim říkám, že mě odsud brzo odvezou buď do vězení, nebo do blázince,“ postěžoval si Zdeněk Adamský.

Jeho slova potvrzují i dvě místní ženy, které v Dělící ulici žijí již několik desítek let. „Nejsme žádní rasisti. Chceme vyjít s každým, ale co se tu poslední dobou děje, je opravdu silná káva. Problémy dělají jak „bílí“, tak i Romové, to by zase byla chyba křivdit jenom druhým jmenovaným,“ říká žena, která si z obavy o své bezpečí nepřála zveřejnit jméno.

Podle zástupců společnosti RPG, která tady v minulých letech podle starousedlíků nastěhovala do svých bytů ty nejproblémovější lidi z širokého okolí, se situace na místě zlepšuje.

„A to i díky různým projektům, které tady ve spolupráci s městem či různými neziskovými organizacemi pořádáme. Právě Dělící ulice je pod naším drobnohledem, a podle našich informací je situace na místě opravdu lepší,“ tvrdí mluvčí společnosti RPG Petr Handl.

Jinak to ovšem vidí lidé, kteří v místě bydlí. Ti se shodují, že situace je zde den ode dne horší. „A i místní romské rodiny, které tady žijí delší dobu, paradoxně nadávají na ty nové, kteří se nedávno nastěhovali,“ dodal Adamský.

Starosta Orlové je ale optimistou a říká, že obyvatelé Poruby by se měli dočkat lepších zítřků. „Město získalo na realizaci Integrovaného plánu rozvoje města Orlové (IPRM) dotaci ve výši 83 milionů korun. Naším záměrem je pomocí IPRM řešit problémy Orlové-Poruby jako sociálně vyloučené romské lokality. Integrovaný plán zpracováváme ve spolupráci se společností RPG Byty, která se na akci bude rovněž finančně podílet,“ uvedl starosta města Jiří Michalík.